Robert Wilson Kimdir,Hayatı

Robert Wilson Kimdir,Amerikalı fizikçi (Houston 1936). Kalifornia Teknoloji Enstitüsünde fizik doktorası yaptı (1962).

Aynı enstitünün radyoastronomi bölümünde bir ‘süre (1962 – 1963) araştırmacı olarak çalıştıktan sonra Bell Telephone laboratuarlarının radyofizik bölümüne başkan oldu.

Bu bölümde Penzias’la birlikte çalışan Wilson 1964 de, Bell Telephone’un uyduyla haberleşme sağlayan tesislerini kullanarak.

Gökada düzleminden uzak bölgelerde, Gökada’dan yayılan dalgaların şiddetini ölçmeye girişti.

Atmosferin ve alıcı aygıtın yarattığı gürültüyü ortadan kaldırmayı başaran iki bilgin, Gökadanın çeşitli Robert Wilsonışınımları yanında, tüm gözlem doğrultularında aynı olan ve zamana ve mevsime göre değişmeyen 7,35 sm dalga boyunda bir ışınım bulunduğunu saptadılar.

Hiçbir yön değişikliği olmaması, dalgaların sabit bir kaynaktan gelmediğini, tüm evreni kapladığını ortaya koyuyordu.

Dalgaların boyu, fizikçilerin «kara cisim» diye adlandırdıkları, 3,5 K’lik (Kelvin; mutlak sıfırın üstünde) sıcaklıktaki kapalı bir kuşakta hüküm süren ışınım dalga boyuna tekabül ediyordu.

İzotrop (Her yönde aynı) evrensel bir ışınımın varlığı daha önce birçok fizikçi tarafından evrenin genişlemesinin bir sonucu diye öne sürülmüştü.

Başlangıçtaki patlamadan (bing bang) sonraki ilk saniye dilimleri içinde meydana gelen ateş küresi, 100 milyar derecenin üstünde fotonlardan ve başka taneciklerden oluşmaktaydı. Giderek genleşen evren zaman la soğudu.

Demek ki Wilson ve Penzias’ ın gözlemledikleri bu ışınım, ilk cehennemi ateşin bir kalıntısıdır.

Bu alanda yaptığı ince ölçümlerle fizik bilimine katkısı dolayısıyla Wilscn, 1978 Nobel Fizik ödülü’nü, meslekdaşları Piotr Kapitza ve Arno Penzias ile paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir