Romen Rakamları

Romen Rakamları (Roma ile ilgili anlamında fr. romain). Romen rakamları, sayı yerine kullanılan harfler; I, V, X. L, C, D, M; sırasıyla 1, 5, 10, 50, 100, 500 ve 1 000 yerine kullanılır. Romalılar sayılan bu harfleri birbirinin önüne veya arkasına getirerek yazarlardı.

—Matbaac. Romen harfi (veya düz harf), bir kitabın bütün kısımlarında kullanılan İtalyan kaynaklı harf. || İtalik harfin aksine satır doğrultusuna dik olan harf.

Matbaac. Romen harfi denen harfler gotik harfin biçimini değiştiren Sweynheim ve Pannartz tarafından kullanıldı. «Romen» adının bu iki alman matbaacının önce Subiaco’da, sonra Roma’da yerleşmiş olmalarından geldiği sanılır.

Foumier’ye göre romen harflerinin yaratıcısı Nicolas Jenson’dur; Schöffer’den sonra ilk harf oymacısı olan Jenson, romen harflerini büyük harf olarak, bazı latin alfabesi harflerini veya bunlara benzeyen harfleri de (latin harfleri, İspanyol harfleri, lombardia harfleri, sakson harfleri) küçük harf olarak kullandı.

Decor puellarum (1461) bu harflerle dizilen ilk eserdir. Jenson, romen harflerine daha ölçülü, daha zarif bir biçim vermeyi başardı.

Ünlü gravürcü Claude Garamond’un Jenson’un ve Aldo Manuzio’nun güzel harflerinden ilham alarak geliştirdiği romen ve italik harfleri bütün Avrupa’ya yayıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir