Rotang Nedir?

Rotang Nedir,Calamus cinsinden palmiye.

Rotang kamışı, baston, sandalye veya koltuk arkalığı yapımında veya kasa ve tablalı mobilyaları süslemede kullanılan rotang sapı parçası.

Rotang’lar çoğu zaman bir ağaçtan ötekine kadar uzanan ince saplı sarmaşıcı bitkilerdir. Bazen sapları o kadar sık olur ki, meydana gelen çitin içinden geçilmez. Körpeyken yenebilen bu bitkiler çentilirse çentiklerden içilebilen hoş bir içki elde edilir.

Hindistan, Malezya, Avustralya ve Tropikal Afrika’da yüz elli türü yetişir. Hindistan’da yetişen kamış rotangından «saz» elde edilir. İnce şeritler haline konan bu kamıştan sandalye, sepet gibi şeyler yapılır.

İp rotangı (Calamus rudentum) Molük adalarında, Sonda adalarında ve Koşinşin’de yetişir. Bunun saplarından kuvvetli urganlar, gemiler için halat, olta kamışı, hasır yapılır. Kardeşkanı rotangı (C. draco) bütün Hindistan’da bulunur.

Bu ağacın kırmızı kan rengindeki, kokusuz, tatsız reçinesi alkolde, eterde ve sıvı yağlarda çok iyi erir. Eskiden peklik ve kuvvet verici olarak kullanılan bu madde şimdi bazı yakıların ve bazı diş macunu tozlarının bileşimine girer, bazen kan durdurucu olarak da kullanılır. Verniklere renk vermeye de yarar.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir