Royal Dutch Shell Nedir?

Royal Dutch Shell Nedir,1890’da Hollanda’da, Krallık Hollanda Hindistanı Petrol Yataklarını İşletme şirketi adıyla kurulan küçlü petrol ortaklığı.

1900 Yıllarında, Deterding tarafından yönetilen şirket, önemli ilerlemeler gösterdi ve Standard Oil of New Jersey şirketinin ilhak amaçlarına karşı açıktan açığa mücadeleye girişti.

Amerikan tröstünün kontrolü altına girmekten kaçınmak için sermayesinin bir kısmını özel hisseler halinde topladı; şirketin fiili yönetimi de yalnız bu hisse sahiplerine verildi. 1907’de Royal Dutch, İngiliz Shell Transport and Trading Co. ile birleşti.

Bu ortaklıkla meydana gelen üretim ve nakliyat işleri iki firma tarafından yürütüldü: Bataafsche Petroleum Maatsc-happij (üretim) ve Anglo-Saxon Petroleum Cy (nakliye ve dağıtım); Royal Dutch’ın hissesi yüzde 60, Shell’inki ise yüzde 40’tı.

1929’da, Royal Dutch-Shell, Hollanda’da Makog şirketini (azotlu gübreler) kurarak kimyasanayii alanına atıldı, ikinci Dünya savaşından sonra, rafineri tesislerini önemli bir şekilde artırdı ve 1954-1955 arasında kapasitesi 3 misli arttı.

Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Asya’daki sayısız petrol kuyusu sayesinde, tek başına, dünya petrolünün onda birini üretmektedir, önemli rafinerileri ve büyük kimya fabrikaları (eritici, gübre, böcek zehiri, toz deterjan, kauçuk ve sentetik recine pastik madde v.b.) vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir