Rugby

Rugby  On beşer kişilik iki takım arasında oval bir topla oynanan oyun. (Topu rakip, takımın kale sahasına sokmak veya ayak vuruşuyla kaledeki yatay direğin üstünden aşırarak puan toplamak oyunun amacıdır.).

On üç kişilik rugby, bazı kuralları rugby’den farklı olan Ye on üç kişilik iki profesyonel takım arasında oynanan rugby. (Onüç oyunu da denir.)

Rugby, 1823’te Rugby koleji (Warwickshirc) öğrencisi William Webbs Ellis tarafından tasarlandı.

Bir futbol maçında topu göğsünde stop edip dirsekleriyle tutan Webbs Ellis rakip kaleye hücum etmiş, fakat futbol kurallarınca topun ayakla oynanması gerektiği için bu hareketi kural dışı sayılmıştı.

Ne var ki, bundan sonra, elle oynanan yeni bir top oyunu önce Oxford, sonra Cambridge üniversitelerinde ve aynı zamanda belirsiz kurallarıyla İngiltere’de yayılmaya başladı.

Nihayet 1871’de bu yeni oyunu benimseyen kulüpler birleşerek Rugby Union’u kurdular ve oyunun kesin kurallarını koydular.

Oyun İskoçya, Galler ülkesi, İrlanda ve bütün Büyük Britanya’da oynanmaya başlandı; 1872 yıllarına doğru Fransa’da okuyan İngiliz öğrencileri sayesinde Avrupa’ya yayıldı.

Oyun dikdörtgen şeklinde çim kaplı bir sahada oynanır.

Uzunluğu 95-100 m, genişliği 66-68,57 m olan rugby sahası taç ve avut çizgileriyle sınırlanır.

Kaleler avut çizgisi üzerinde ve tam ortada 5,65 m aralıkla yere çakılan iki direk üzerine konan, yerden 3 m yükseklikte yatay bir direkten meydana gelir.

1963 Yılında rugby’ye genellikle forvet hattı oyuncularının lehine, yeni kurallar konuldu.

1960’tan beri beş ülkenin (Fransa, Galler ülkesi, İngiltere, İskoçya, Yeni Zelanda) katıldığı rugby turnuvaları yapılmaktadır.

Rugby yakın zamanlarda Batı Almanya, İtalya, Romanya gibi bazı avrupa ülkelerinde yayılmaya başlamıştır.

Bir cevap yazın