Rulet

Rulet Nedir? (fr. roulette, küçük tekerlek). Oyun. Kazananı, bir bilyanın döner bir tabla üzerindeki numaralardan birinin üzerinde durmasıyla belirleyen talih oyunu aracı ve bununla oynanan oyun.

—Ciltcilik. Bir sapın iki kolu arasındaki bir eksen etrafında serbestçe dönebilen, oyuk yüzeyli silindir veya disk biçiminde yaldızlama demiri. (Rulet, çizgi, dantel v.b. sürekli süsleri yapmada kullanılır.)

—Graf. santl. Fotogravürcülerin provalar üzerinde kısmi düzeltmeler yapmak için kullandıkları küçük çark.

— Oymacılık. Oymacıların, tahtayı oymakta kullandıkları dişli, küçük çelik disk.

— Saraçl. Saraç ruleti, deriye bızin sokulacağı yeri işaretlemeğe yarayan, bir sapa takılmış dişli küçük alet.

— Teknol. Pastacıların, terzilerin v.b. kullandığı dişli, küçük demir çark.

Rulet Oyunu

Rulet, bir eksen üzerinde kararlı denge durumunda bulunan ve yatay bir döndürme düzeneğiyle döndürülebilen silindir biçiminde bir döner tabladan meydana gelir. Döner tabla otuz yedi haneye bölünmüştür.

Bu hanelerden her birinde 1 ile 36 arasında bir rakam yazılıdır. Rakamlar belirli bir sıra takip eder ve en son rakam 0’dır. (Bazı ruletlerde iki tane sıfır ve otuz sekiz hane bulunur.)
Haneler bir. siyah bir kırmızı olarak sıralanır. Krupiye sol eliyle ruleti döndürür, sağ eliyle fildişi bilyayı döner tablanın üzerine atar.

Bilya birkaç kere zıplayıp, kenarlara çarptıktan sonra hanelerden birine girer. Böylece kazanan numarayı belirler. Rulet oyunu iki şekilde oynanır: oyuncu, koyduğu paranın ya bir mislini ya da birkaç mislini alır.

Sürülen paranın birkaç mislini veren oyunlar şunlardır: bir tek numaraya para basma, basılan miktarın 35 mislini; birlikte iki numara 17 mislini; yan yana üç numara 11 mislini; kare şeklinde sıralanmış dört numara 8 mislini; grup halinde Yeya yanlamasına iki sıra halinde dizümiş altı numara 5 mislini; bir sütun veya grup halindeki on iki numara 2 mislini kazandırır.

Oyuna basılan paranın bir mislini kazandıran oynayışlar da şunlardır: numaraların renkleri olan kırmızı veya siyaha, tek yeya çift numaralar için tek veya çifte, pas’a (19-36 arası sayılar) ve mank’a (1-18 arası sayıları) para basmak.

Oyuncuların para basacakları oyun şekilleri bir tablo halinde rulet masasının etrafında bulunur. Her oyun şeklinin bir para basma sınırı vardır, bu sınır geçilemez.

Sıfır kazanınca, krupiye sadece sıfıra para basan oyunculara para öder ve bir misline basılmamış bütün paraları toplar. Bir misline oynanmış paraları ise bir çizginin arkasına sürer. Oyuncular bu paralarını ancak, bir sonraki oyunda kazandıkları takdirde geri alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir