Rulo Nedir?

Rulo Nedir,(fr. rouleau). Paleogr. Yapıştırılmış papirüs yapraklarından meydana gelen elyazma. (Genellikle ortaçağ yasalarının ve hesapların, soruşturmaların, yargılama tutanakları ve tutuklama emirlerinin yazıldığı kağıdın biçimi.)

G. santlar. Bazı ortaçağ tablolarında, figürlerin ağzından çıkan veya başlarını çevreleyen ve üzerinde kişinin ismi veya söylediği farz edilen sözler okunan yarı yuvarlanmış şerit.

  • Dekoratif resimde, uçları kıvrılmış ve üzerinde yazılar bulunan ilan veya şerit.
  • Kuyumculuk, kilitçilik ve oymacılıkta, bezeme kıvrımı ve pervaz desteği gibi kıvrımlı süsleme.
  • Kuyumculuk ve seramikte, silindir biçiminde vazo.
  • İnce marangozlukta, bir yatağın veya sandalyenin sırt kısmını süsleyen kiriş.

Kağıtçılık. Çapı 40 sm’den küçük kağıt bobini.

Kozmetik. Masaj rulosu, değişik hacim ve biçimde girinti veya çıkıntılar gösteren ve vücut masajında kullanılan, dökme kauçuktan yapılmış rulo.

Tekstil. Dokuma sanayiinde, apre işlemlerinde v.b., üzerine kumaşların sarıldığı silindir.

Boyacılık. Herhangi bir yüzeye boya veya vernik sürmeye yarayan ve uygulanacak sıvı haldeki maddeye batınlarak kullanılan silindir biçiminde manşon. Boya rulo’su, madeni veya plastik bir silindire bağlı, yine silindir biçiminde bir manşondan (koyun derisinden, lifli veya gözenekl” plastik malzemeden) meydanı gelir; her iki silindir, genellikle tahta bir sapa tutturulmuş madeni bir halka etrafında ve bağlama bileziklerinin arasında döner.

Pratik olarak, her cins boya rulo ile uygulanabilir. Yüzeye sürülen boya tabakası oldukça kalındır ve fırça izi görülmez; bu yüzden, başka boyama tekniklerinde fırça izlerini silmek için yapılan işlemlere lüzum kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir