Rumi Takvim

Rumi takvim, Osmanlı devletinde, 1678’den sonra maliye işlemlerinde kullanılan takvim.Rumi sene adı verilen takvim gibi M.ö. 46’da Roma imparatoru Jül Sezar adına düzenlenen takvim esasına dayanır. Rumi ayların bazısı Selefki, bazısı Julianus takviminden alındı. Bazı ayların adları değişmeden kullanıldı.

Mali yıl, hicri-kameri yıl başlangıcına dayanır ve yılbaşı, 1 mart olarak kabul edilir. Rumi sene ile hicri sene arasında süre farkı vardır. Hicri sene 354, rumi sene ise 365 gündür. Bu yüzden, rumi sene, her 33 yılda hicri seneyi bir yıl geçer.

Bu farkı gidermek için rumi seneden, her 33 yılda bir hicret yılı düşürülür; buna sıvış senesi denir. Rumi sene, miladi 584 yıl sonra başlatıldı. Bu yüzden, rumi seneyi bulmak için miladi seneden 584 çıkarılır. Rumi sene, 1840’ta yeniden düzenlendi.

Osmanlı devletinin sonlarına kadar mali işlemlerde kullanılan nımi sene 1925’te, miladi takvim yılının kabul edilmesi üzerine bırakıldı. Rumi senenin yılbaşı sayılan mart ayı, mali yılbaşı olarak kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir