Ryazan – Rusya

Ryazan Rusya Federasyonu’nun batısında şehir, Orta Oka kıyısında, Moskova’nın güneydoğusunda, ağaçlı bozkır bölgesinde 515 000 nüf. (1990)Metalürji, besin ve tarım sanayii.

Tarih

1100’e doğru Pereyaslav adıyla kurulan şehir, bağımsız bir prensliğin merkezi oldu ve Tatarlarla savaşmak zorunda kaldı. 1237’ae Tatarlar tarafından yıkıldı. Bu eski Ryazan, yeni şehrin elli kilometre kadar uzağındaki Staraya Ryazan şehrinin yerindeydi. Yeni şehir, XIV. yy.da Pereyaslav Ryazan adıyla sağlam bir müstahkem mevki olarak kuruldu, Moskova’ya rakip bir prensliğin merkezi haline geldi ve 1521’de Moskova topraklarına katıldı.

Tarihi Eserler

Kremlin’de bugün bölgesel müzenin çeşitli bölümlerini kapsayan üç kilise vardır; barok üslubunda assomption kilisesi (1683-1702), Archanges kilisesi (XV. yy.), Spasski manastırının Rastrelli ve Voronihin’in planlarına göre inşa edilen, dışı sırlı çinilerle süslü olan ve çan kulesinin yüksekliği 85 m’yi bulan kilisesi (1702). Saint-Boris kilisesinin yanındaki Ryazan’lı Aziz Basil’in mezarı (XIII. yy.) 1830’a doğru koni biçiminde bir piramitle süslenmiş, eski piskoposluk sarayıyla prens Oleg’in sarayı da müze haline getirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir