Sabunlaşma Nedir?

Sabunlaşma Nedir,Bitkisel veya hayvansal yağların sabun haline dönüşmesi.

Sabunlaşma İndisi Nedir, Bir yağlama yağında, özellikle bir türbin yağındaki sabunlaşabilen esterlerin, anhidritlerin ve diğer yağlı maddelerinin miktarı; bu indis; 1 gr yağ tarafından soğurulan mg cinsinden potasyum hidroksitle (KOH) ifade edilir.

Sabunlaşma Nedir Kimya

Gerçek anlamda sabunlaşma esterlerin yeterli miktarda alkaliyle bölünerek, açığa çıkan bütün asidin tuz haline dönüşmesidir. Tepkime hızlı ve tamdır.

Halbuki esterlerin hidrolizi yavaş ve sınırlı olarak gelişir; katalizör olarak inorganik asitler ve alkaliler kullanmakla tepkime hızlandırılabilir, fakat alkali katalizörler eşliğinde hızlı başlayan tepkime katalizörün tuzlaşmasından sonra yavaşlar; yalnız, açığa çıkan asit çözünmeyerek katalizörü sulu ortamdan kovarsa, tuz hidrolize uğradığı için sulu ortam alkali olarak kalır ye tepkime yavaşlamaz: bu, yağlı maddelerin kalker sabunlaşması’dit ve tepkime bir miktar kireçle katalizlenir.

Amit ve nitrillerin saf su ile sabunlaşması çok yavaş olur; hızlı ve tam sabunlaşma, amini tuzlaştırıp organik asidi açığa çıkaran derişik inorganik asitler eşliğinde veya asidi tuzlaştırıp amini açığa çıkaran alkali bazlar eşliğinde meydana gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir