Sakyamuni Kimdir | Ansiklopedik Bilgi |

Shakyamuni kimdir,Sakyamuni meaning in hindi,Sakyamuni Kimdir,Sakyamuni («Bilge Sakya»), Buddha’cılığın kurucusu Siddharta Gautama’yı belirtmek için sık sık kullanılan ad.

Gerçek kimliği üstündeki bilgiler, adıyla ilgili efsanelerle birbirine karışmış durumdadır.

M.ö. VI. yy.ın ortasına doğru Kapilavastu’da doğdu.

Babası Suddhodana, sakya kabilesinin başı, anesinin adı da Maya-Devi idi.

Doğar doğmaz, evrenin sahibi olduğunu belirten sözler söyleyerek ana yönlerden her birine doğru yedişer adım attı.

Gövdesinde, gelecekteki büyüklüğünü açıklayan bazı özel işaretler (lakşana) vardı.

Bu işaretleri gören yaşlı bilge Asita da ilerde onun bir buddha olacağını bildi.

Sakyamuni tapınağa getirildiği zaman, tanrıların heykelleri kaidelerinden inerek önünde diz çöktüler.

Ona bir eğitmen verilmek istenince de, bu istekte bulunanları engin bilgisiyle şaşırttı.

Ama Suddhodana oğlunun rahip olacağını haber veren kehanetlerden korkarak onu on altı yaşına basar basmaz Yaşodhara veya Gopa adındaki bir prensesle evlendirdi ve böylece geleceğin Buddha’sı da yirmi dokuz yaşına kadar zevk ve safa içinde kendini unuttu.

Ama o ara karşısında bir ihtiyar, bir hasta, bir ceset ve bir din adamı çıkınca, bu gördükleri onda insan hayatının boşluğu konusunda derin düşünceler uyandırdı ve bu durumun bilge bir kişide uyandırması gereken tiksintiyi düşündü.

Bunun üzerine, hemen o gece, insanlığı bu kötülüklerden kurtarmanın yollarını öğrenmek amacıyla en ünlü brahman düşünürlerinin yanına gitmek için gizlice sarayından kaçtı.

Ama kısa bir süre sonra, brahman keşişlerinin yetersizliğini anlayarak yanlarından ayrıldı, ıssız bir ormana çekildi ve tam altı yıl derin düşüncelere daldı.

Altı yıl sonra Both Gaya yakınlarında kutsal bir incir ağacı dibinde otururken birden keşfi açıldı ve insanlığı kollayan felaketlerin hayattan ayrılamayacağını, hayatın tutkular ve istekler demek olduğunu ve ruh göçünden kurtulmak için dünyanın gerçek olmadığını gösteren bilim sayesinde tutku, istek ve cehaletten sıyrılmak gerektiğini anladı.

Böylece buddha (yani bilge, tanrının ilhamını almış kişi) olmuştu.

Benares’e gittiğinde, öğretisini bilge Rudraka’nın öğrencisi beş eski arkadaşına açıkladı ve bu kimseler kurduğu tarikatın çekirdeği oldu.

Kısa bir süre sonra da çevresinde birçok çömez toplandı.

Sakyamuni bunların başına geçerek Hindistan’ı dolaştı, hükümdarları ve halkları kendi dinine bağladı.

Kırk beş yıllık vaızdan sonra seksen bir yaşında Kuçınaga’ra şehri yakınlarında öldü (veya özel terimiyle, «nirvana’ya girdi») [M.ö. 478?].

Sakyamuni’ye muhteşem bir cenaze töreni yapıldı.

Soyadı Gautama’dan başka Buddha Sakyamum’nin Bhagavat (Mutlu veya Kutlu), Cayna (Galip), Sramana (Çileci), Tathagata Sugata v.b. gibi sıfatları da vardır.

Bir cevap yazın