Salamanca – İspanya

Salamanca – İspanya İspanya’da şehir, Leon’da, Tormes ırmağı kıyısında, il idare merkezi; 167 000 nüf. En ünlü İspanyol ünversitesi. Salamanca, İspanyol şehirleri arasında ortaçağ, rönesans, klasik ve barok üslûbunda anıtların en bol olduğu şehirdir: Romalılardan kalma eski köprü, XI. – XIII. yy.dan kalma Vieja katedrali (çapraz sahınlı büyük kubbe, avlu dehlizi, muvahhid üslûbunda kubbesiyle eski rahip meclisi salonu [bugün Talavera kilisesi], Dello de Nicola’nın yağlıboya resimleriyle süslü absid), yapımına 1513’te Juan ve Rodrigo Gil de Hontanon tarafından başlanan, XVIII. yy.da tamamlanan (çok güzel kulenin yapımı) Nueva katedrali.

XII. – XIII. yy.dan kalma San Martin kilisesi, «del Clavero» kulesi (XV. yy.), eski üniversitede Escuelas Mayores ve Escuelas Menores (plateresco üslûbunda çok güzel cephe ve güzel merdiven), XVI. yy. başlarından kalma Casa de las Conchas, San Esteban manastırı (XVI. yy.dan kalma kilise ve avlu dehlizi).

XVI. yy.dan kalma Colegio del Arzobispo (İspanyol Rönesansının en güzel avlu dehlizlerinden biri), Santa Ursula, del Espiritu Santo, de las Duenas kilise ve manastırları, birçok saray ve eski ev (Casa de la Salina, Rodrigo Gil de Hontanon’un yaptığı Monterrey sarayı, Casa de los Muertas, Casa de Aoıaya v.b.).

XVII. yy. İspanyol anıtlarının en güzellerinden biri olan (XVIII. yy.da tamamlandı) eski Cizvit okulu Clerecia (çok güzel avlu dehlizi), aynı devirden kalma las Angustinas kilisesi (büyük mihrapta Ribera’nın İmaculada’sı).

Belediye sarayının (XVIII. yy.dan kalma barok üslûbunda) yükseldiği Plaza Mayor, İspanya’nın en güzel meydanıdır.

Salamanca Tarihi

Gümüş yolu üzerinde kurulan eskiçağ şehri Salmantica’yı Hannibal aldı (M. ö. 217); sonra Romalılara, V. yy. başında Vizigotlara geçti. 710’da Arapların Kuzey Afrika valisi Musa, şehri kuşatı ve kolayca fethetti. Şehirde can ve mal güvenliğini sağladı.

İyi yönetimiyle halkın sevgisini kazandı. Şehir 1085’te Alfonso VI tarafından ele geçirildi. Bir piskoposluk (XI. yy.) ve ünlü bir üniversite (XIII. yy.) merkezi olan Salamanca, özellikle XVI. yy.da gelişti. 1808 ile 1812 arasında Fransızların işgali altında kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir