Salata Nedir?

Salata Nedir,Salata (ir. salade veya ital. insalata’dan). Mutf. Genellikle bazı çiğ ot veya sebzelerle hazırlanan, içine tat verici maddeler (tuz, sirke veya limon, soğan, biber, yağ v.b.) konulmuş yardımcı yemek:

Domates salatası.

Beyin salatası.

Çoban salatası.

Meyve salatası, ayıklanmış ve doğranmış meyveler üzerine şeker, likör veya başka içkiler katılarak hazırlanan yiyecek.

Rus (veya amerikan) salatası.

Deyim. Laf (lakırdı) salatası, birbiriyle uyuşmayan unsurlardan meydana gelmiş veya gereksiz yere uzatılmış söz için kullanılır.

—Bot. Kıvırcık (veya yeşil) salata.

Mutfak. Hıyar, kıvırcık salata, marul, pişmiş sebze, et, beyin, yumurta, kurutulmuş ve tuzlanmış balık gibi yiyeceklerden çeşitli salata’lar yapılır. Salata yaparken süsleme sanatından da yararlanılır; birbirine uygun renkteki sebzeler yan yana getirilir. Üzerlerine sirke veya limon, zeytinyağı, tuz ve karabiber karışımıyla hazırlanan sos dökülür.

Bazen mayonez sosuyla de sebzeler karıştırılır: mayonezli rus salatası, mayonezli sığır eti salatası gibi. Sos salataya servis yapılırken dökülmeli, salata uzun süre açıkta bekletilmemelidir. Salataya daha keskin bir lezzet vermek istenirse sosa hardal da katılır. (ML) SALATALIK i. (salata’dan salatalık). Hıyar.

Sıf. Salata yapmaya elverişli olan: Salatalık biber.

Argo. Yaşlı öğretmen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir