Salça Nedir,Çeşitleri

Salça Nedir,Çeşitleri,(lat. salsus, tuzlu > ital. salsa’dan). Mutf. Yemeklere renk ve lezzet vermek üzere hazırlanan ve bazen yemekle beraber pişen, bazen pişmiş yemeğin üzerine konan suluca malzeme.

Biber salçası, kırmızı ve etli biberi ezip haşlayarak elde edilen salça.

Domates salçası, kabuğu çıkarılmış ve ezBilimselş domatesleri güneşte pişirip ekşite rek hazırlanan salça.

Mutfak

Çeşitli malzemeyle (tuz, biber, limon, sirke, bahar, hardal, yumurta, tereyağ, süt, et suyu v.b.) yapılan pek çok salça türü vardır.

Bu malzeme, ana yemeğin cinsine göre düzenlenir.

Balıklarda tavuklarda, etlerde, sebze ve tatlılarda ayrı şekillerde kullanılır ve ayrı adlar alır.

Salçalar şöyle ayrılabilir

1. Sulu salça, bir kızartma veya ızgaranın suyu, buharda pişen et ve sebzelerin basınçlı buhar altında çıkan suları lezzetli ve besleyici bir sostur.

2. Bağlı salçalar, yumurta, un, ekmek içi, tereyağı, krema v.d. ile yapılır.

3. Unlu salçalar; un, tereyağıyla açık veya esmer renkte kavrulur; içine su, süt, et suyu veya şarap konularak istenilen kıvamda sulandırılır.

4 EmdirBilimselş salça. Emici kısma (yumurta sarısı, tereyağı gibi), yağdan suya kadar her türlü sıvının emdirilerek hazırlandığı salçalar (mayonez gibi).

5. Püreler, önceden veya hemen hazırlanabilen ve yemeklerin yanında verilen ezmelerdir; domates, patates, sebze ve meyve ezmeleri gibi.

Domates salçası, Türk yemeklerinde, pişerken kullanılan ana malzemenin başında gelir, özellikle domatesin olmadığı kış aylarında kullanılır.

Mutfak eşyası. Salça kasesi (veya salçalık), sofrada salça dağıtmak için kullanılan’ kap.

XIV. yy.da şişe veya küçük bir kap biçiminde olan salça kaseleri bugünkü biçimini XV. yy.da alarak gemiye benzer uzunca bir kap haline geldi.

Ortaçağda ve XVIII. yy.a kadar gümüş, kalay gibi bir madenden yapılırdı; bugün ise porselen ve çiniden yapılmaktadır. (ML) SALÇALI sıf. (salça’dan salça-lı). Salçası olan, içine salça konmuş: Salçalı yemek.

Salçalık sıf. (salça’dan salça-lık). Salça yapmaya elverişli veya salça yapmak için ayrılmış: Salçalık biber.
Salça kasesi.

Bir cevap yazın