Salerno – İtalya,Tarihi

Salerno – İtalya’da şehir, Campania’da, il idare merkezi. Salerno körfezinin kuzey kıyısında; 157 200 nüf.

Yapımına 1084’te Paestum tapınağının kalıntılarıyla (yeşil mermer sütunlar, roma kabartmaları) başlanan katedralde, 1099’dan kalma tunç kapılar, bir vaiz kürsüsü, bir taş kürsü ve çok güzel çiniler (XVI. yy.da yeniden elden geçirBilimselş kubbeler) vardır.

Önemli bir tarım pazarı ve işlek bir liman olan şehirde sanayi de gelişmiştir: besin, dokuma ve makine sanayii, inşaat malzemesi.

Salerno ili 1000 700 nüf.

Çok geniş olan il, Napoli körfezinden Policastro körfezine kadar uzanır ve Apeninler’in bir kısmiyle Sele vadisini içine alır.

Tarım kaynakları çeşitlidir (tahıl, şarap, zeytinyağı, meyve); en verimli bölgeler, Nocera vadisi, Sele vadisi ve Amalfi kıyısıdır, özellikle besin sanayii gelişmiştir.

Salerno Tarihi

Eski bir Roma kolonisi (Salemum) olan, Lombardlar devrinde önemi artan ve 1075’te Normanlar tarafından alınan Salemo’da, Ortaçağda bütün akdeniz ülkelerinde meşhur olan bir hekimlik okulu vardı.

Şehrin İktisadi rolü, XI. ve XII. yy.da büyük ölçüde gelişti.

839’da Salerno, Benevento’dan ayrılarak bir prenslik oldu; 1075’e kadar devam eden bu prenslik en parlak dönemini Guaimar II zamanında (901-946) yaşadı.

Amerikalılar 1943’te buraya çıkartma yaptılar.

Bir cevap yazın