Salisilat

Salisilat Nedir, (fr. salicylate). Salisilik asidin tuzu. || Teşm. yol. Salisilik asidin çeşitli alkoller veya fenollerle verdiği ester.

Eczacılık

Tedavide, bizmut salisilat (bağırsak antiseptiği), lityum salisilat (sidik söktürücü) ve özellikle sodyum salisilat gibi çeşitli maden salisilatsan kullanılır. Sodyum salisilat, antiseptik ve iltihap önleyici özellikler taşıyan, özellikle had mafsal romatizmasına karşı çok etkili olan çözünür bir tuzdur.

Yakıcılığını gidermek için, ya sodyum bikarbonatla birlikte çözelti halinde veya glütenli haplar şeklinde verilir. Glikozlu çözeltisi damar içine şırınga edilebilir.

Metil salisilat veya salisilik asidin metil esteri, Wintergreen esansının temel maddesidir; keskin kokuludur, sodyum salisilatla aynı özellikleri taşır, fakat zehirli olduğu için yalnız deriye sürülerek kullanılabilir.

Salisilatlama

Bazı sıvılara, özellikle biraya, mayalanmayı önlemek için salisilik asit veya bir salisilat katılmasına dayanan ve çoğu ülkelerde, bu arada Türkiye’de de yasak olan sanayi işlemi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir