Salome Kimdir?

Salome Kimdir? Yahudi prensesi (72’ye doğr.). Herodes Philippos ve Herodias’ın kızı. Annesinin teşvikiyle, amcası Herodes Antipas’ın, önünde dans etmesine karşılık vaftizci Yahya’nın başını elde etti.

Müzik

Bu tema üstüne Oscar Wilde’in fransızca olarak yazdığı eser, Antoine Mariotte (Lyon, 1908) ve R. Strauss (Dresden, 1905) gibi bestecilere ilham kaynağı oldu.

Schmitt R. d’Humiferes’in aynı konuyu işlediği bir mimodramın müziğini besteledi; bu Salome trajedisi, önce Loie Fuller ve sınırlı bir orkestra ile Theatre des Arts’ta temsil edildi (1907), sonra bale olarak Truhanova tarafından Chatelet’de oynandı (1912), daha sonra Diaghilev tarafından Paris operasında sahneye kondu (1913). Partisyonu, kesin şekliyle, 1911’de Concerts Colonne orkestrası çaldı.

İkonografi

Salome’nin dansı, Ortaçağ sanatında birçok defa işlendi: Toulouse veya Gerona kiliselerinin sütun başlıkları, Avallon ve Rouen kiliselerinin alın tablaları, Bourges ve Lyon kiliselerinin vitrayları Giotto’nun, Filippo Lippi’nin, Andrea del Sarto’nun freskleri, Donatello’nun kabartmaları (Siena Vaftiz yeri), Quinten Matsys’in triptiği (Anvers), Luini ve Terbrugghen, Cellatın Vaftizci Yahya’nın Başını Salome’ye Verişi’ni gösteren tablolar yaptılar.

Lucas Cranach’ın (Hartford, Chicago), Tiziano’nun (Madrid), tl Guido’nun (Roma’da Milli Eski Sanat galerisi) Kesik Başı Taşıyan Salome’yi canlandıran tabloları vardır. Salome’nin kişiliği özellikle Gustave Moreau’ya ilham kaynağı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir