Salta Nedir? Salta Ne Demek?

Salta Nedir Salta Ne Demek ,Salta (itai. salto, sıçrama’dan). [Köpek v.b. için] Arka ayakları üzerinde durma.

Salta etmek, arka ayaklan üzerine kalkmak.

Kıyf. Esk. Yakasız ve iliksiz kollu cepken biçiminde bir çeşit kısa ceket.

Salta’nın kol kısmı yarık, omuz kısmı kaputa benzerdi. Bunu, genellikle esnaf giyerdi. Yaka ve kol kenarları sirma ile süslenir, daha çok kadifeden yapılırdı. Saltanın osmanlı saraylarında kadınlar tarafından giyilen cinsi, ipekli kumaştan yapılır; kenarlarına sırma işlenirdi.

Geniş hırka biçimindeydi, vücudun üst kısmın; kalçalara kadar örterdi. Kahya kadına ve iki katibe, göreve tayin edildikleri zaman Hazinci Hassa’dan birer salta verilirdi. Resmi günlerde ve padişah huzurunda salta giyilmesi mecburiydi.

Denizcilik

Gerili bir halatı biraz koyverme, gevşetme.

Salta borina, yelkenli gemilerde borinaları koyvermek için verilen kumanda.

Salta etmek, bir koç boynuzuna veya babaya volta edBilimselş (sarılmış) bir ipi, elde kalan tarafından sıkı tutarak ağır ağır kaçırmak. (İşletmek veya kaçırmak da denir.)

Salta pırasya, orsa seyri yapan bir gemide, orsa alabanda tiramola yapılacağı zaman pırasyaları bir miktar koyvermek suretiyle yelkenlerin rüzgarla olan açısını büyütecek biçimde dümen kullanarak gemiyi hızlandırmak ve rüzgar üstüne dönüşe hazırlamak için verilen kumanda.

(Bir halatı, bir zinciri, bir sübyeyi) Salta etmek, bunları gerginlikleri arttıkça, ani bir hareketle hemen durdurmaya hazır bulunarak ya taş yavaş salıvermek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir