Samson Kimdir

Samson Kimdir İsrail hakimlerinden biri (M.ö. XII. yy.). Bazılarınca efsane kişisi sayılır. Filistinlilerle mücadele etmek için anası tarafından özel olarak Tanrı’nın hizmetine verildi. Bunun belirtisi, saçlarının uzunluğu ve sarhoş edici içkileri ağzına koymayışıydı.

Samson, İsrail’in direnişini temsil eder; onun yiğitlikleri Yahudiler için bir ümit kaynağı olmuştu (bir eşeğin çene kemiğiyle 1 000 Filistinliyi öldürmesi). Dalila’ya aşık oldu ve Tanrı hizmetinden ayrıldı (saçlarının kesilmesi). Ayrılmasıyla birlikte de Tanrı’nın kendisine verdiği olağanüstü gücü kaybetti. Dalila onu Filistinlilere teslim etti; bunun üzerine Samson, Tanrı’ya kendisine bir kere daha o büyük gücü vermesi için yalvardı. Tanrı, dileğini kabul etti.

Tanrı Dagon şerefine yapılan bir tören sırasında, halka teşhir edilmek için zindandan çıkarılan Samson saçlarının uzamasıyla birlikte eski gücüne kavuştu, tapınağın sütunlarını sarstı ve birçok filistinliyle beraber yıkılan binanın altında kaldı.

—İkonogr. Bu Kutsal Kitap kahramanı, heykeltıraş Gil de Siloe tarafından Castilla’lı )uan II’nin Miraflores’teki mezarında, heykeltıraş Claude Lestocard tarafından Paris’teki Saint-Etienne-du-Mont’da, ayrıca roman üslûbundaki birçok sütun başlığında temsil edildi. Hayatının Dalila ile ilgili bölümü, Mantegna, Cranach, Rubens, Van Dyck, Rembrandt, Jan Steen gibi ressamların eserlerine konu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir