Samuel Crompton Kimdir?

Samuel Crompton Kimdir,Samuel Crompton makineyle pamuk ipliği eğirmenin yeni yöntemlerini geliştirmiştir.

Samuel Crompton Hayatı

İngiltere’de Lancashire’de doğan Crompton, gençliğinde ailesi için pamuk eğirirken, o zaman bu iş için kullanılan ve sık sık iplik koparan makinelerin yetersizliğini gördü. Yıllarca, tüm boş zamanlarını ve parasını daha iyi bir makine geliştirmeye harcadı.

1779’da daha iyi bir pamuk eğirme makinesi yapmayı başardı. Bu makine Richard Arkwright’ın, su gücüyle çalıştığı için su tezgâhı denen eğirme tezgâhı ile James Hargreaves’in çok iğli çıkrığının en iyi yanlarını birleştiriyordu.

Samuel CromptonCrompton’un geliştirdiği eğirme makinesine eğirme “katın” da denir. Bunun nedeni belki de, katır at ile eşeğin kırması olduğu gibi, bu makinenin de daha önce geliştirilen iki makinenin belirli özelliklerini kendinde toplamasıdır.

Crompton buluşunun çok önemli olduğunu biliyordu, ama patentini alacak kadar parası yoktu.

Başka fabrikatör­ler buluşunu kullanmak için para önerdikleri zaman, öneriyi kabul edip buluşunun sırrını onlara açıkladı.

Ama, karşılığında aldığı 60 sterlin oldu. Daha sonra buluşu için parlamentodan 5.000 sterlin ödül alan Crompton bu parayla bir iplik eğirme fabrikası kurmaya girişti, ama başarısız oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir