Sandro Botticelli Kimdir?

Sandro Botticelli Kimdir,Dönemin en büyük ressamlanndan, Katolik rahip Fra Filippo Lippi’ye çıraklık eden Botticelli, ustasından fresk ve tempera yapmayı öğrendi.

Sandro Botticelli Hayatı

Fresk, özel bir yöntemle duvar ya da tavanlara yapılan resimdir. Tempera ise tozboya ile yumurta sarısının karışımından elde edilen aydınlık ve hafif renklerle yapılan bir çalışmadır.

Fra Filippo öldüğünde henüz 22 yaşında olan Botticelli daha o zamanlar oldukça tanınmıştı. Genç ressam, dönemin en büyük sanatçılanna destek sağlayan Floransa’nın güçlü ve varlıklı ailesi Mediciler’in koruması altında resim çalışmalannı sürdürdü.

Botticelli’nin Mediciler için yaptığı ve en sevilen resimlerinden biri sayılan İlkbahar şiirsel anlatımı ve renklerinin zenginliğiyle dikkati çeker. Tablodaki figürler, uçarcasına hareketlidir.

Botticelli 1481’de, Sistina Şapeli’nin duvarlarına freskler yapmak üzere, papa tarafından bazı ünlü Floransalı ressamlarla birlikte Roma’ya çağrıldı. İsa ve Musa’nın yaşamlannı canlandıran duvar resimleri yaptı. İki yıl sonra Floransa’ya dönen sanatçı buradaki birçok kilise ve şapeli resim ve fresklerle süsledi.

Botticelli en büyük yapıtlannı Roma’dan döndükten sonraki 10 yıl içinde yarattı. Mediciler için, mitolojiden esinlenerek yaptığı Venüs’ün Doğuşu ile Mars ve Venüs’te kendine özgü bir renk uyumu yaratmakta çok başarılı olmuş, Rönesans resim sanatının gelişmesine öncülük etmiştir.

Tablolanndan İlkbahar ve Venüs’ün Doğuşu Floransa’daki Uffizi Galerisi’nde, Mars ve Venüs Londra’daki Ulusal Galeri’de sergilenmektedir.

Guiliano de Medici ve Müneccim Kralların Tapınması adlı iki yapıtı ise Washington’daki (D.C.) Ulusal Sanat Galerisi’nde bulunmaktadır.

Konularını mitolojiden ya da klasik çağ öykülerinden alan resimlerin dışında, Botticelli de dönemin diğer ressamları gibi yapıtlarının çoğunda İsa’nın öldürülmesi, Meryem Ana ve Çocuk İsa türünden dinsel konuları işledi. Sanatçının ışık, duyarlı renkler ve uçucu figürlerle bezediği resimler, izleyiciye olağanüstü bir canlılık ve hareketlilik duygusu verir. Botticelli’nin en yetkin yapıtlarından olan bu resimler, etkilerinden hiçbir şey yitirmeden günümüze kadar ulaşmıştır.

Kilisede reform yapılmasını savunan ve Medici yönetimine karşı çıkan Savonarola adında bir din adamının 1498’de idam edilmesinin Botticelli’yi çok etkilediği bilinmektedir. Sanatçının bu olaydan sonra yaptığı resimlerde anlatım ve figürler eski resimlerine göre daha soyuttur. Mistik Doğum ve Simgesel Çarmıha Geriliş adlarını taşıyan tablolar derin bir acıyı ve bunalımı yansıtır.

65 yaşında ölen Botticelli Floransa’daki Ognissanti Kilisesi’nde gömülüdür. Sanatçının gerçek değeri ölümünden çok sonra, ancak 19. yüzyılın sonlarında anlaşılmıştır.

Sandro Botticelli Eserleri

Sandro Botticelli

Sandro Botticelli

Sandro Botticelli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir