Sapanca Gölü

Sapanca Gölü,esk. Sumonensis (Boane) Limnae, Marmara bölgesinin doğu kesiminde, Adapazarı ovasını İzmit körfezi oluğuna birleştiren uzun bir çukurun doğu yarısında tatlı su gölü.

Sapanca Gölü Özellikleri

Sapanca’nın kıyıları, doğuda Sakarya ili, batı ucunda Kocaeli ilinde kalır; havzası 252 km2; yüzölç. 42 km2; doğu-batı uzunluğu 17 km; kuzey-güney genişliği 5 km; yüzeyinin yükseltisi 31 m; en derin yeri (Prof. S. Erinç’in ölçmelerine göre) 61 m (buna göre gölün dip çukuru deniz yüzeyinden 30 m kadar alçak). Göl, adını güney kıyısında kurulmuş olan kasabadan alır.

Eski türk kaynaklarında Ayan gölü olarak geçer, özellikle güneydeki dağlardan inen sellerle iyi beslenen göl, fazla suyunu, doğu ucundan Çark suyu aracılığıyla Sakarya ırmağına boşaltır.

Elektrik işleri Etüt dairesi tarafından yaptırılan ölçmelere göre gölün suyu kış ve ilkbahar aylarında (şubat-nisan) yükselir, sonbahara doğru (eylül) alçalır; iki seviye arasında 70-90 sm, bazen 120-130 sm fark görülür.

Gölde çeşitli tatlı su balıkları avlanır. Demiryolu ve eski karayolu, gölün güney kıyısını, yeni Ankara yolu da kuzey kıyısını boylar. Su sporları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir