Sardalya Balığı

Sardalya Balığı SARDALYE veya SARDALYA veya SAR-DELA i. (lat. ve ital. sardina veya ital. sardella’dan). Ringaya benzeyen ve büyük ölçüde tüketilen kemikli balık. (Ringadan farkı solungaç kapaklarının üzerinde yelpaze biçiminde kalın çizgiler bulunmasıdır. Hamsigillerden.)

— DEY. Sardalya gibi istif olmak, bir yerde çok kalabalık ve sıkışık bulunmak.

— Balıkç. Sardalya ağı, sardalye ve benzeri balık avlamağa yarayan dik ağ.

— Sardalye (Sardina pilehardus) ılık denizlerde yaşar; art arda bir büyük, bir küçük olarak dizili bulunan pulları çok çabuk dökülür. Sardalye bütün Akdeniz’de yaygındır; burada pek çok türü bulunur.

— Avc. Sardalye hem dalyanlarla, hem de ığrıp gibi ağlarla tutulur. Yaz aylarında tutulan sardalyalara» «ateş balığı» denir. Sardalye avı çoğu zaman iki sandalla yapılır. Sandallardan biri ağı taşır, ötekinde ise bir ateş yakılır. Balıklar ateşin parıltısını görerek gelir, ağlara dolar. Sardalyenin bulunduğu yer geceleyin suda beliren yakamozlardan da belli olur. Sardalya sudan çıkınca çok çabuk bozulur. Birkaç saat geçmeden eti yumuşar, pörsür ve sulanır. Bunun için taze taze yenmeli veya hemen temizlenip tuzlanmak ve konserve yapılmalıdır. Sardalye ağustostan sonra semizler.

Türkiye’de sardalye konserveciliği Çanakkale ve Gelibolu’da çok gelişmiştir. Tutulan sardalyeler bu merkezlerde kutulanarak sevk edilir. Ayrıca Et ve Balık Kuruntunun Marmara adasında modern bir balık konserve fabrikası vardır. Sardalye, İzmit, Bandırma, Erdek körfezlerinde bol avlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir