Sarhoş Nedir?

Sarhoş Nedir? sıf. ve i. (fars. ser, baş ve höş, iyi ser-höş’tan). Belli bir ölçüden fazla alman alkol veya başka bir uyuşturucu madde etkisiyle beyninde bozukluk ve düzensizlik meydana gelmiş (kimse): Bu gece sabaha karşı, beş tane sarhoş getirmişlerdi (Kemal Tahir). ‘Karanlık ve dar yollarda, ellerinde cam fenerle, komşudan dönen kadınlara ve birkaç sarhoşa rastladı (Sabahattin Ali). Sarhoş adam.

Teşm. yol. Bir şeyden çok fazla memnunluk duyan, mutlu, mest olmuş (kimse): Bütün zerratı kevnin bir müebbet neşveden sarhoş (M. Â. Ersoy).

Sarhoş etmek, [alkol veya uyuşturucu maddeler için] sarhoşluk vermek: iki kadeh rakı onu sarhoş etti. Sarhoş olmasına yol açmak, içki veya uyuşturucu madde içirmek: Ona buralarda ne ettilerse ettiler, içirdiler, sarhoş ettiler (Sabahattin Ali).

Sarhoş olmak, alkol veya uyuşturucu madde kullanarak sarhoş bir hale gelmek: Bu adamlar ne kadar sarhoş olsalar, teklifsiz olmuyorlar (M.Ş. Esendal).

—Nöroloji. Sarhoş yürüyüşü, yalnız alkol sarhoşluğunda değil, bazı iç kulak, dalız yollan ve beyincik hastalıklarında görülen sendeleyerek yürüme hali.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir