Sarıkız Efsanesi

Sarıkız Efsanesi blş. i. Folk. Evliya olduğu kabul edilen bir efsane kahramanının adı. Bu evliyanın Kaz dağındaki makamı.

Sarıkız ile ilgili değişik söylentiler vardır. En yaygım Edremit körfezi yakınında’ Kaz dağında yaşayan Tahtacı yürükleri tarafından söylenilenlerdir. Alevi geleneğine göre Sarıkız Kan kalesinde savaşırken halife Ali’ye âşık olan bir kral kızıdır.

Başka bir söylentiye, göre Selmanı Farisî’nin eşidir yahut da Ali’ye âşık olduğu için onun eşi ve Hz. Muhammed’in kızı Fatıma’nın canını sıkmış ve bu yüzden öldürülmek üzere Kaz dağına çıkarılmış bir suçlu kızdır. Kimse bu kızla birlikte yaşamamış babasına «öldür bunu» diye baskı yapılmışıtır.

Kızının masumluğuna inanan baba, bir kaz sürüsüyle onu dağa çıkarmış ve yalnız bırakarak kaçmış. O dağın doruğunda kimse biı geceden fazla yaşayamazmış. Ama Sarıkız ve kazları ölmemiş. Edremıtliler onun yaşadığını her gece dağın doruğunda yanan bir ışıktan fark etmişler. Kızını dağda yalnız bıraktığı için pişman olan baba onu aramaya çıkmış, ormanda kaybolduğu sırada önünde beliren ışığı takip ederek kızının saklı olduğu tepeye varmış.

Orada ışık silkinin ce Sarıkız oluvermiş. Baba ne kadar ısrar ettiyse de kızını aşağıya indirememiş. Tahtacı yörükleri, masum ve temiz aşkları temsil eden Sarıkız makamında her yıl toplanarak büyük törenler yaparlar Bu törenlere yabancılar katılamaz. Dağa. Sarıkız’ın kazlarından ötürü bu adın verildiği söylenir (M)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir