Şarlo Kimdir?

Şarlo Kimdir,Charlie Chaplin’in yarattığı sinema karakteri.  Şarlo adı, 1915’te, fransız sinemasının ilk günlerinde, yapımcı ve dağıtımcı Jacques Haik tarafından ortaya atıldı.

Bu tip, Chaplin’in, bir İngiliz soylusunu canlandırdığı ilk filmi Ekmek Davası’nda (Making a Living) [1914] henüz yoktu.

İkinci filmi Kid Auto Races at Venice’te (Venedik’te Çocuk Otomobil Yarışları) ortaya çıktı, yavaş yavaş Keystone filmlerinde gelişti ve Mutual şirketinin filmlerinde son şeklini aldı.

Şarlo, çok az konuşabilen, her türlü cambazlığa yatkın, ama en yüce İnsani duyguları da ortaya koyabilen bir çeşit kukladır.

Özelliklerini meydana getiren melon şapkası, bambu sopası, bol ve yamalı pantolonu, dar ceketi, yamalı pabuçları ve kısa bıyıklarıyla büyük üne kavuşan Şarlo tipi, aynı zamanda iyilikseverliği, kurnazlığı, duygusallığı ve kadere boyun eğen insanı temsil eder.

Bu tipi Chaplin Parisli Kadın, Monsieur Verdoux, Sahne Işıkları, New York’ta Bir Kral, Hong Kong’lu Kontes dışında hemen bütün filmlerinde canlandırdıysa da, Chaplin ile Şarlo’yu birbirine karıştırmak çok yanlış olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir