Sazangiller Familyası

Sazangiller Familyası,Tatlı suda yaşayan kemikli balıkların önemli bir familyası. (Irmak ve göllerde yaşayan beyaz balıkların çoğunu kapsar.)Tatlı suda yaşayan kemikli balıkların önemli bir familyası. (Irmak ve göllerde yaşayan beyaz balıkların çoğunu kapsar.)

Sazangiller’in yüzgeçleri yumuşaktır. Yüzgeçlerin ön tarafında bazen kuvvetli dikencikler bulunur. Döş yüzgeçleri karın altına doğrudur; pulları değirmidir; yüzme kesesi bir kanalla yemek borusuna bağlıdır.

Kısmen kemikleşmiş olan ilk omurlar, kulakları yüzme kesesine bağlayan Weber aygıtını meydana getirir. Bu çeşit aygıtı olan balıklar (kemikdestekli keseliler) arasında çene dişi bulunmayıp da yutak dişi bulunan balıklar bunlardır.

Sıcak ve ılıman bölgelerde, deniz seviyesine yakın sularda yaşayan yüzlerce türü vardır. Döl verimi çok fazladır. Sazanın Venüs’e adanmasının, Çin ve Japonya’da tapınma konusu olmasının sebebi belki de budur.

Sazangillerin Avrupa’da yaşayan başlıca türleri: sazan, yeşil sazan, havuzbalığı, tekir balığı, çamçabalığı, kayaburun, acıbalık, golyan balığı, sarıbalık, gümüşlübalık, akbalık, çapakbalığı. Afrika ve Asya’da da birçok sazan türleri vardır: labeo, labeorbarbus v.b.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir