Schönlein Hastalığı

Schönlein Hastalığı purpura çeşidi; artraljiler, değişik şiddette mide-bağırsak bozuklukları, purpura şeklinde döküntü veya peteşiler, bereler v.b. ile belirir. (Hastalık alman hekimi Johann Lukas Schönlein’in [1793-İ864J adıyla anılır.)

Henoch-Schonlein purpura (HSP) Genellikle çocuklarda görülen iltihabı küçük kan damarları içeren bir hastalıktır. Başlıca semptom, bacaklar veya kalçalar üzerinde kabarık bir görünüme sahip çok sayıda küçük çürüklere sahip döküntüdür.

Her ne kadar HSP her yaştan insanı etkileyebilse de, çoğu vakada 2 ila 11 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Erkeklerde kızlardan daha yaygındır. HSP’li yetişkinlerin çocuklara kıyasla daha şiddetli hastalığı olma eğilimi vardır.

HSP genellikle dört ila altı hafta sonra, bazen de bu periyotta semptomların tekrarlanması ile sona erer, uzun vadeli sonuçlar doğurmaz.

Böbrekler ve bağırsaklar gibi organlar etkileniyorsa, tedaviye sıklıkla ihtiyaç duyulur ve ciddi komplikasyonları önlemek için düzenli takip edilmesi önemlidir.

Henoch-Schonlein Purpura’sının Nedenleri ve Risk Faktörleri

HSP’nin kesin nedeni bilinmemektedir. Vücudun bağışıklık sisteminin kan damarlarını hedeflemesinin rol oynadığı düşünülmektedir. Bir enfeksiyona karşı anormal bir bağışıklık sistemi tepkisi çoğu durumda bir etken olabilir. HSP olgularının yaklaşık üçte ikisi, üst solunum yolu enfeksiyonu semptomlarının ortaya çıktığı günlerde ortaya çıkar.

HSP,tifo aşısı , kolera , sarı humma , kızamık veya hepatit B ; gıdalar, ilaçlar, kimyasallar ve böcek ısırıkları gibi durumlarda bağlantılı olmuştur . Bazı uzmanlar ayrıca HSP’nin kışın soğuk havas ile ilişkili olduğunu söylüyor.

HSP’li kişilerin yarısından çoğunda gastrointestinal sistemin iltihaplanması ağrıya ya da kramplara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir