Scraper Ne Demek?

Scraper Ne Demek,(ing. scraper, kazıyıcı’dan). Bayınd. Büyük şantiyelerde, hafriyata ve bu hafriyattan çıkan malzemeleri 300 m’lik bir uzaklığı geçmemek şartıyla taşımaya ve boşaltmaya yarayan motorlu veya başka bir araçla çekilen toprak tesviye makinesi. (Lastik tekerlekler üzerine monte edilmiş eklemli bir kepçeden meydana gelir. Kepçenin bir elemanı, kazıcı bir lama ile toprağı kazar ve kepçe haznesine doldurur.)

— Mad. oc. Yanlarında iki kulak bulunan ve kablo ile ileri-geri çekilen büyük lama; yığın halindeki kazılmış cevher veya kömürü önünde iterek istenilen yere kadar taşır.

Scraperle yükleme, kazı  malzemesinin scraper ile yüklenmesi ve taşınması.

Scraperle yükleme, bazı demir ocaklarında çok gelişmiş olan mekanik bir yükleme usulüdür. Skraper, bir taraftan kafa halatına, diğer taraftan da şantiyenin dip kısmına tespit edilmiş bir gönderme makarasından geçen kuyruk halatına bağlanmıştır. Baca çıkışma yakın bir yere yerleştirilen scraper bocurgatı iki tamburdan meydana gelir; ileri-geri hareketi sağlamak için tamburlardan biri sarılırken diğeri boşalır. Nakliyat mesafesinin kısa olması gerekir: 20-30 metre kadar.

Daha uzun mesafeler için scraperler seri olarak bağlanır ve kazı mesafesi boyunca dizilir. Şantiye genişse, şantiyenin iki ucuna tespit edilmiş makaralardan geçen iki kuyruk halatı ile üç tamburlu bir bocurgat kullanılır ve şantiyenin bütün genişliği boyunca hareket sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir