Şebek Kürtleri Kimdir,Tarihleri

Şebek Kürtleri Kimdir,Bazı kaynaklar bu topluluğun kürt olduğunu, müslümanların bunlara avec (hileci) dediklerini yazar.

Nüfusları 10 000 kadardır. Daha çok Alireş, Yengice, Hezne ve Tellare köylerinde otururlardı.

Şebek KürtleriKomşuları olan Yezidilerin bütün dini toplantılarına katılır, onların kutsal saydıkları yerlere saygı gösterir, oraları belli günlerde, özel törenlerle ziyaret ederler.

Bazı kaynaklar da bunların halife Ali’ye karşı derin bir sevgi duyduklarını, bağlılık gösterdiklerini bildirir.

Şebek Kürtleri bıyıklarını kesmez, yemeye bulaşmaması için yukarı doğru kıvırırlar. Bacoran, Şarli gibi kolları olduğu bilinir.

İslam yazarları şebek kürtleri gizli törenlerini, bir mağarada toplandıklarını, toplantılarına kendilerinden olmayanları sokmadıklarını anlatırlarsa da bunların doğruluk derecesi belli değildir.

Ancak halife Ali’ye olan sevgileri, Muharrem’in onuncu günü şiîler gibi özel törenler düzenledikleri, aşure pişirerek dağıttıkları gerçektir.

Bütün dini işleri yöneten ve yetkileri şahsında toplayan şeyhleri vardır.

Bugün İran sınırlarında Türklerin oturdukları bölgelere yakın yerlerde yaşayan şebek kürtleri, Şarliler ve Bacoranlar birden fazla kadınla evlenebilirler, boşanmayı da kabul ederler.

Bacoranlar özellikle imam (peygamber) olarak İsmail’e saygı gösterirler. Onun kurban edilme olayını özel törenlerle anarlar. Bu törenlerde yumurta yenir.

İsmail’e kurban olarak sunulan bu yumurtaları, bütün günahlarını açıklamayan ve söylemeyenler yiyemez.

Bu törenlerde hıristiyan ve şiî inançlarının birbirine karıştığı, yeni bir inanç düzeninin ortaya çıktığı görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir