Sedan Savaşı

Sedan Savaşı Sedan yakınında yapılan (1 eylül 1876) ve Fransa-Prusya savaşını sona erdiren muharebe. Bu çarpışmada, fransız ordusu bozguna uğradı ve NapoIeon III esir edildi.

Sedan Savaşı Nedenleri

Fransızların Alsace ve Lorraine’deki ilk yenilgilerinden sonra Mac Mahon kumandasındaki Chalons ordusu, üstünlüğü yeniden ele geçirmeye kalkıştı ve bir tereddüt devresinden sonra Metz kalesi üstüne yürümeye başladı.

Fakat Prusyalıların karşı harekatı Fransızları Sedan yakınlarında durdurdu ve Mac Mahon, taarruz harekâtına son vererek, Paris’e dönmeyi kararlaştırdı.

Fransızların duraklamasından yararlanan prusya ordusu kumandam H. von Moltke, Fransızlara geri çekilme düzenine girme fırsatı vermeden kuşatma harekâtına girişti. Mac Mahon yaralanınca yerine geçen Ducrot, derhal geri çekilme emri verdi.

Kısa süre sonra Ducrot’nun yerine kumandayı Paris’ten gelen Wimpfeen aldı. Wimpfeen, Ducrot’nun tersine ilk taarruz planını uygulamaya hazırlanıyordu; ama fransız ordusu karşı saldırı düzenine geçme fırsatı bulamadı. Prusyalılar Fransızları iyice kuşattılar.

Sedan Savaşı Sonuçları

Karşı saldırıya geçecekleri yeri kararlaştıramayan ve yer darlığından ötürü rahat manevra yapması imkansızlaşan Fransızların bu çemberi yarması imkansızdı. Boş yere kan dökülmesini önlemek üzere Napoleon III teslim kararı vererek Prusya kralına teslim oldu. Fransızlar bu savaşta, 3 000 ölü, 14 000 yaralı, 104 000 esir verdi ve 560 top kaybetti. PrusyalIların kaybı ise 2 300 ölü ile 6 000 yaralıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir