Sedir Ağacı

Sedir Ağacı (lat. cedrus’tan). Çamgillerden büyük ve güzel ağaç.

Sedir, Atlas dağlarından Himalayalara kadar yaygın bir ağaçtır. Birbirine çok yakın üç türü vardır: lübnan sediri (Cedrus libani), atlas sediri (C. atlantica), himalaya sediri (C. deodora).

Sedirin ibre yaprakları koyu yeşildir, kışın dökülmez. Dalları kat kat yatay olarak uzadığı ve sık ibreli olduğu için ağacın görünüşü heybetlidir.

Dalların üzerinde dik duran kozalaklar 10 sm uzunluğunda ve yumurtamsı biçimdedir; tohumların dökülmesi için olgunlaşınca aşağıya sarkar; kozalaklar iki, üç yılda olgunlaşır. Ağacın boyu 40 m’yi, çapı 3 m’yi bulabilir.

Kuzey Afrika’daki ormanların temel ağacı olan atlas sediri soğuğa dayanıklıdır. Lübnan sediri Lübnan, Suriye ve Toroslar’da bulunur; atlas sediri kadar yaygın değildir. Himalaya sediri uzun ibreli olduğu için çok güzel görünür.

Sedirin odunu hafif, oldukça gevşek dokulu ve kokuludur; rengi kırmızımsı beyaza çalar; çok sert de değildir. Kalite bakımından sarıçamla köknar arasında yer alır. Yaşlı sedirlerin odunu oldukça sıkı ve sağlamdır; ağaç yaşlandıkça odunu daha ince dokulu olur; kırmızımsı hafif veya kızıl sarı bir renk alır içinde yer yer kırmızı damarlar belirir. Oldukça güzel cila tutar. Kolay bozulmaz ve suda daha da sertleşir, inşaat işlerinde, marangozlukta, kaplamacılıkta, demiryolu traversi yapımında kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir