Şekem Şehri

Şekem Şehri,Samiriye’de Kenan şehri; Tel Balata’da, Garizim dağı ile Ebal dağı arasında, Nablus’un doğusunda bulundu. Şehre daha ilk peygamberler zamanında yerleşilmişti; Jeroboam babasının ölümünden sonraki din ayrılığı sırasında M.ö. X. yy.da Şekem’i kendine başkent yaptı. Esirlik döneminden sonra şehir Samıriyelilerin merkezi oldu. M.S. 67’de şehri yıktıran Vespasianus, daha batıda yeniden kurdurdu ve Neapolis adlı bir roma kolonisi haline getirdi.

Bu ad Nablus şeklinde bugüne kadar geldi. Tel Balata, 1913-1926 arası alman heyetleri tarafından, sonra 1934’te ve özellikle 1956’da amerikalı arkeologlar tarafından kazıldı.

Bu noktada bulunan ve yüksekliği yer yer 10 m’yi bulan müstahkem surları (çok büyük taşlardan) ve kapının M.ö. XVIII. yy.dan kaldığı sanılır.

Doğuda başka bir kapı, birinci sistemin iç kısmındaki ikinci bir savunma sistemine aittir ve kazıcılara göre XVI. yy.dan kalmadır. M.ö. XVII. yy.dan kalma kalın duvarlı bir Kenan tapınağının yerine sonradan M.ö. VIII. yy.da İsrail hükümeti bir yiyecek ambarı kurdurdu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir