Sekstos Empeirikos Kimdir?

Sekstos Empeirikos Kimdir lat. Sextus Empiricus, yunan filozofu, astronomu ve hekimi (II. – III. yy.). Empeirikos lakabı tıpta ampirik metodu seçmiş olmasından ileri gelir.

Sekstos Empeirikos Hayatı

Midilli’de doğduğu sanılır. İskenderiye ve Atina’da yaşadı. 180-210 Arasında Şüphecilik okulunun başındaydı. Sekstos, Pyrron, Ainesidemos ile birlikte şüpheciliğin başlıca temsilcilerindendir.

Günümüze ulaşan iki eserinde şüpheciliğin ilkelerini ortaya koyar (3 kitaplık Pyrroneioi Hypotyposeis [Pyrron’cu Tasvirler] ve on bir kitaplık Pros Dogmatikus kai pros Mathematikus [Dogmatiklere ve Matematikçilere Karşı], altısı dilbilgisi, belagat,. geometri, müzik gibi çeşitli bilimleri ele alır, beşi ise dogmacılara yöneltilmiştir).

Metodu, felsefî dogmaları karşı karşıya getirmek, sonra bir dogmanın hakikatini, onun kadar belirgin bir başka hakikati inkar etmeden doğrulayamayacağımızı göstermek, tek kelimeyle bütün doktrinleri çatıştırmak ve böylece güçlü bir tenkitle biraraya getirilen tüm yunan felsefesini ortaya koymaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir