Selsebil Nedir?

Selsebil Nedir Cennette bulunduğuna inanılan bir pınar veya çeşmenin adı: Din. Cennette bulunduğuna inanılan bir pınar veya çeşmenin adı.

Soğuk, hoş içimli, hafif su.

Mimaride Selsebil 

Türk mimarisinde, süsleme unsuru olarak kullanılan bir tür çeşme aynası.Türk evlerinde, genellikle yemek yenen odanın veya bahçe duvarlarının uygun bir yerine yerleştirilen selsebil, oymalı mermerden bir çeşme aynasıdır.

Bu aynada su akıtan birçok küçük göz ve her gözün altında küçük yalaklar bulunur. Su gözlerinde musluklar yoktur; buralardan su sürekli akar.

En üstteki gözden ilk sıradaki küçük yalaklara döküien su, oradan alttaki yalaklara iner; tatlı, dinlendirici bir ses çıkarır ve serinlik verir.

Selsebil, suyunun kullanılması için yapılmaz; süsleyici özelliğinden faydalanılır. Selsebiller yapıldıkları devrin mimari üslûbunu ve oymacılık özelliklerini yansıtır.

Kenarları, başlığı, yalaklan çok ince işçilikle oyulduktan sonra duvara yerleştirilen bu çeşme aynaları içinde, devrinde ün kazanmış olanlar vardı. Bugünkü apartman mimarisinde kullanılmayan selsebile bazı otel v.b. büyük yapılarda çağdaş anlayışla yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir