Semiha Berksoy Kimdir?

Semiha Berksoy Kimdir Türk opera ve tiyatro sanatçısı (İstanbul 1912).

Semiha Berksoy’un Hayatı

İstanbul konservatuvarını, Berlin Devlet Yüksek Müzik akademisi opera bölümünü bitirdi (1939). İlk sesli türk filmlerinden «İstanbul Sokaklarımda (1932), İlk türk opera denemesi «özsoy» da (1934) oynadı.

Semiha BerksoyBerlin’de Richard Strauss’un 75. doğum yılı şenliklerinde «Ariadne auf Naxos» operasında baş role çıktı (1939). Dramatik soprano olarak devlet operasında çalıştı.

Devlet operasının ilk dramatik sopranosu olarak Figaro’nun Düğünü, Tosça, Madame Butterfly, Fidelio, II Travatore gabi ünlü operalarda baş rol oynadı; yurt dışı temsillerine katıldı. Devlet operasından emekliye ayrılan ilk sanatçı oldu (1972).

Berksoy, İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda Peer Gynt, Aynaroz Kadısı, Karamazof Kardeşler, Venedik Taciri gibi oyunlarda, Lükus Hayat, Deli-Dolu, Saz-Caz gibi operetlerde, Devlet Tiyatrosunda da Cimri, Yanlışlıklar Komedyası, Cadı Kazanı, İstanbul Efendisi, Kanaviçe, Keşanlı Ali Destanı, Şıpsevdi gibi oyunlarda rol aldı. Resimle de ilgilenen sanatçı 1969’da Berlin’de.

1972’ de Paris’te, 1982’de İstanbul’da sergi açtı. 50. sanat yılı olan İ984’de New York Türk evinde açacağı sergi için çalışmalar yaptı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir