Sempatektomi Nedir?

Sempatektomi Nedir,(fr. sympathectomie). Ted. Sempatik sinir sisteminin küçük veya önemli bir parçasının cerrahî olarak kesilmesi (fr. sympathectomie). Ted. Sempatik sinir sisteminin küçük veya önemli bir parçasının cerrahi olarak kesilmesi.

Sempatektomi, yani sempatik sinir sistemine ait bazı kısımların kesilmesi ağrıları ve damar spazmalarını ortadan kaldırma amacını güden çeşitli ameliyat tekniklerinin temelidir.

1. Atardamar çevresi sempatektomisi (Leriche sempatektomisi), atardamarı saran ve damarın büzülmesini sağlaman sempatik sinir tellerinin kesilmesidir.

2. Stellektomi (Leriche stellektomisi), yıldız sempatik sinir düğümünün kesilip çıkarılmasıdır.

3. Sinir dallarının kesilmesi, ağrılı olan bir bölgeyi duygusuzlaştırır.

4. önüne geçilemeyen veya çok şiddetli bazı ağrılarda bazen ana sinirin tamamı kesilip çıkarılır: boyun sinir düğümü zincirinin çıkarılması, dalak sinirlerinin kesilmesi, kuyruk sokumu önü sinirlerinin kesilmesi gibi.
Sempatik sinir sistemi içine prokain şırınga etmekle âdeta fizyolojik bir sempatektomi gerçekleştirilir; bu işlem hasta organdan doğan ağılları ortadan kaldırır ve ağrılı damar büzülmesi reflekslerini (burkulmalar v.b.) önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir