Senkop Nedir? Belirtileri Nelerdir

Senkop Nedir,Belirtileri Nelerdir,(yun. synkope, kesilme, kendinden geçme’den fr. syncope). Patol. Solunumun yok olması ve bayılma ile birtikle kalp atışlarının aşın yavaşlaması veya durması.

Senkop bazen birdenbire meydana gelir, fakat daha çok baş dönmesi, kulak çınlaması v.b. belirtilerden sonra görülür; aynı anda yüz solar, dudaklar uçuklar, eller ve ayaklar soğur, vücudu soğuk ter kaplar; nabız hemen hemen duyulmaz olur.

Bu durum kısa sürer, dolaşım ve solunum faaliyetleri yavaş yavaş geri gelir, duyarlılık yeniden başlar ve hasta gözlerini açar. Senkop, sinirli kişilerde, kalp ve akciğer hastalıklarından, yaralanma sonucu büyük kanamalardan, şiddetli bir korkudan veya bir sindirim bozukluğundan v.b. sonra görülür.

Tedavi, sebebe yönelmelidir; fakat bütün durumlarda hasta düz olarak yatırılmalı, elbiseleri gevşetilmen, sıkıca ovuş tutulmalıdır.

Senkop uzarsa, hekimin gelmesini beklerken suni solunum uygulanır. Kalp durmaksızın solunum hareketlerinin durmasına solunum senkopu denir; bu durumda, kan dolaşımı devam ettiğinden ve fakat oksijen almadığından hasta morarır (mavi senkop).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir