Şeria Nehri,Özellikleri

Şeria Nehri,Arapça nehrü’l-ürdün, İbranice ha-yarden, Suriye, İsrail ve Ürdün’ den geçen akarsu.

Sonra birçok menderes çizerek güneye doğru akar, İsrail-Ürdün sınırını çizer, Ürdün’e girer, tektonik Gor hendeğini (eni bazı yerlerde 20 km’yi bulur) akaçlar ve deniz seviyesinden 392 m aşağıda Lut gölüne ulaşır.

Şeria Nehri Özellikleri

Yarmuk ile birleştiği yerdeki hidroelektrik tesisin yararlandığı barajın inşasından (İsrail tarafından) beri Şeria’nın debisi çok düzenlidir.

Irmağın sularının tuzluluğuna (yüzde otuz) rağmen İsrail sulamada yararlanmayı düşünmekteyse de Arap birliği bu tasarıya karşı koydu. Vaftizci Yahya İsa’yı Ürdün ırmağında vaftiz etmişti.

İsrail devletinin ırmaktan sulamada yararlanmasını önlemek amacıyla Arap devletleri 1964’te ırmağın yönünü değiştirmek için bir tasarı hazırladılar.

Lübnan, Hasbani deresini Litani’ye doğru akıtacak ve Suriye ile ortak olarak Uzzani ırmağı üzerinde bir baraj inşa edecekti; Suriye de Baniyasi ırmağının sularını Yarmuk’a yöneltecek ve Yarmuk üzerinde Ürdün, büyük bir haznebaraj inşa edecekti.

1965’te uygulanmaya başlanan bu proje birçok güçlükle karşılaştı: yalnız Litani’nin donatılması için Dünya bankasından sermaye alan Lübnan’ın çekimserliği; Şeria’nın sularının yüzde 50’sini sağlayan fakat hemen hemen tamamı İsrail topraklarında akan Dan ırmağının yolunu çevirmek imkansızlığı; İsrail’in kesin muhalefeti, üstelik, İsrail’in Üçüncü İsrail – Arap savaşının (haziran 1967) sonunda Şeria ırmağına kadar Ürdün topraklarını işgal etmesi çalışmaların yarıda kesilmesine yol açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir