Seryum Nedir?

Seryum Nedir,(mitolojik ad Ceres’den fr. cirium). Nadir topraklar grubundan maden. (mitolojik ad Ceres’den fr. cirium). Nadir topraklar grubundan maden.

Seryum, atom numarası 58, atom ağırlığı Ce=140,13 olan kimyasal elementtir. Nadir topraklar grubunun en bol bulunan madenidir. Oksidi 1814’te Berzelius tarafından keşfedildi. Maden, Muthmann tarafından elde edildi.

Seryum, demir görünüşünde, 6,7 yoğunluğunda, 815°C’ta ergiyen sert bir madendir. Havada kolayca oksitlenir ve suyu yavaş yavaş ayrıştırır; seyreltik asitlerde çözünür. Tabiatta, nadir topraklar grubunun öbür madenleriyle karışmış halde bulunur.

Belli başlı cevherleri, birer seryum silikat olan gadolinit ve şerit ile, özellikle bileşiminde az miktarda toryum bulunan bir seryum, lantan ve neodin fosfat olan monazit’tir.
Bu madenlerin birbirinden ayrılması uzun ve karışık bir işlemdir; saf seryum, klorürünün elektrolizinden elde edilir.

Seryum Bileşikleri

Seryum, renksiz seröz tuzları ile sarı veya portakal renginde şerik tuzları verir.Seröz oksit Ce2O3, 1700°C’ta ergiyen ve havada ısıtılınca oksitlenen açık sarı renkte bir tozdur; şerik oksidin indirgenmesiyle elde edilir.

Seröz oksit, seryumun üç değerli olduğu CeCI3 klorür gibi seröz tuzlarının baz özelliği gösteren oksididir.
Serik oksit CeO2, susuz haldeyken beyazdır, seröz tuzlarının kavrulmasından elde edilir; bu okside, seryumun dört değerli olduğu Ce(SO4)2 sülfat gibi şerik tuzları tekabül eder.

Uygulamaları. Auer beklerinin akkor gömleklerinde, içine, ışığın parlaklığını arttıran yüzde 1 ile 2 oranında şerik oksit katılmış torin vardır.

Serik sülfat fotoğrafçılıkta kullanılır. Başlıca demir ve seryumdan (Jerroseryum) meydana gelen bir alaşım çakmaktaşlannm yapımında işe yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir