Ses Altı Dalgalar

Ses Altı Dalgalar,Hızı, ses hızından daha düşük olan.

Ses hızından daha düşük hızlarla ilgili olan. (Ses altı hızlarda hareket eden bir cismin geçişiyle havada art arda meydana gelen dalgalanmalar, hareketli cismin önü sıra ilerler ve sabit bir gözlemciye hareketli cismin gelişmesinden önce ulaşır.)

Hızı, ses hızından daha düşük olan.

Akustik

Sesle aynı yapıda, fakat kulak tarafından algılanamayacak kadar düşük frekansta titreşim: Ses altı titreşimler, frekansı aşağı yukarı saniyede 20 titreşimden az olan titreşim hareketlerinden doğar. (Ses altı titreşimler, sinir merkezleri üstündeki gevşetici etkileri ve kas damarlarının geçirgenliğini arttırma özellikleri yüzünden tıpta kullanılır.) .

İletişim

Hızı en fazla 60 baud olan bir telgraf aletinin yardımıyla, kablo ile iletilen bir telefon konuşması üzerine bir telgraf haberleşmesinin eklenmesini sağlayan bir telgraf sistemi için kullanılır.

Sesaltı telgraf sisteminde, hem telgraf akımlarını geçirip telefon akımlarını kesmek için alçak frekans filtreleri, hem de telefon akımlarını geçirip telgraf akımlarını kesmek için yüksek frekans filtreleri kullanılır. Bu sistemde taşıyıcı akımın frekansı, normal telefon konuşmalarında gerekli olan en yüksek frekanslardan (saniyede 3 000 devir) daha yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir