Sigurd ve Gudrun Efsanesi

Sigurd ve Gudrun Efsanesi Kral Sigmund’un oğluydu. Danimarka’da kral Hjaelprek’in sarayında yetişti. (Başka bir inanışa göre, bir demirci tarafından bir ormanda büyütüldü.) Olağanüstü bir atı ve sihirli bir kılıcı («Gram») vardı. Göklerdeki bir defineyi koruyan ejderha Fafner’i öldürdü ve onun yüreğini yedi, kanıyla yıkandı, böylece yeni etkililikler kazandı, kuşların dilini anlar oldu, hemen hemen yaralanmaz hale geldi.

Brunhild’e bağlandı, sonra ondan ayrıldı, kral Gjuke’yi (Gunnar, Günther) ziyaret etti, fakat kraliçe Grimhild’in doldurduğu sihirli bir içkiyi içtikten sonra Brunhild’i unuttu: Gjuke’nin kızkardeşi Gudrun ile evlendi.

Kayınbiraderi Gunnar’ın silahlarını kuşanarak, alevler arasından geçip Brunhild’in yanına gitti. Yanılgıya düşen Brunhild Gunnar ile evlendi, fakat Sigurd’un hilesini Gudrun’dan öğrenince, Gjuke’nin oğullarını, kahramanı öldürmeye kışkırttı.

Sigurd, Gjuke’nin en küçük oğlu Guttorm (veya Hagen) tarafından öldürüldü; Brunhild, Sigurd’un yakıldığı odun yığını üzerinde intihar etti. Bu efsane çok değişik şekilde yorumlanmıştır. Sigurd’un adı arkasında tarihî bir kişinin bulunduğu sanılmamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir