Silistre Madalyası

Silistre Madalyası Silistre savunması dolayısıyla Abdülmecid devrinde çıkarılan madalya (1854).Osmanlı ordusunun Silistre savunmasında gösterdiği üstün direnme ve başarı dolayısıyla yüksek rütbeli kumandan ve subaylara altın; erlere gümüş olmak üzere iki çeşit madalya çıkarıldı.

Altın madalyanın ön yüzünde, Abdülmecid’in bir yanı defne öteki yanı meşe dallarıyla çevrili tuğrası yer alır.

Arka yüzünde Tuna kıyısı, Silistre şehri ve istihkâmlarını gösteren bir tasvir, altında Silistre yazısı ve en altta 1271 tarihi vardır. Bu madalya 36,5 mm çapında 35,85 gr ağırlığındadır.

Gümüş madalyanın ön yüzünde, çifte defne dalları arasında Abdülmecid’in tuğrası, altında Silistre 1271 yazısı arka yüzünde de Osmanlı bayrağı çekilmiş küçük bir tabya tasviri yer alır.

Bu madalya 36 mm çapında ve 35,89 gr ağırlığındadır. Bu iki tip madalyadan başka Brüksel darphanesinde basılan bir madalya daha vardır.

Tunçtan olan madalyanın ön yüzünde üç sıra defne çelengi içinde Abdülmecid’in büstü ve çevresinde ABDüLMEDJİD-KHAN EMPEREUR DES OTTOMANS (Abdülmecid Han.

Osmanlı imparatoru), arka yüzünde, kale önünde elinde kama ve üstünde hilâl bulunan bir gürzü tutan kadın tasviri vardır.

Sol yanında cami tasviri ve bunun kenarında EUROPE İLS ONT VAİNCU POUR TOİ (Avrupa, onlar senin için kazandılar), SİLİSTRE yazısı ve 1854 tarihi vardır. 63 mm çapında 130,13 gr ağırlığındadır.

 Silistre Madalyası
Silistre Madalyası
Silistre Madalyası
Silistre Madalyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir