Sir John Ross

Sir John Ross Britanyalı denizci ve kaşif (Inch, Wigtownshire, iskoçya 1777-Londra 1856). 1816’da İsabella ve Alexander adlarında iki gemiyle Kuzeybatı geçidini aramak amacıyla düzenlenen bir sefere kumanda etti; böylece, XIX.yy.da birbirini takip edecek olan Arktik seferlerin ilki yapılmış oldu, Baffin koyuna girdi, ama Lancaster Sound’u bir körfez sandığı için başarıya ulaşamadı.

1819’da Parry’nin çıktığı seferde olumlu bir sonuç alınması üzerine yeniden araştırmalara başladı ve 1829-1833 arasında zengin tacir Felix Booth’un mali desteği sayesinde doğuda Parry’nin (Melville yarımadası), batıda Franklin’in (Coppermine) ulaştıkları iki üç nokta arasındaki kıyıları keşfetmek için Arktik’te birbiri ardına dört kış geçirdi. Somerset adası, Boothia yarımadası ve kral Wilhelm adasında magnetik kutbu buldu. 1850’de, Arktik’te kaybolan dostu Franklin’i aramak için yola çıktı.

Ama Wellington kanalını taradıktan sonra sonuç alamayarak 1851’de döndü. Yolculuğu sırasında rütbesi tuğamiralliğe yükseltildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir