Sıraca Hastalığı

Sıraca Hastalığı,Patol. Deride ve mukozada değişiklik; akıntılı ve müzmin lenf düğümü şişliğiyle beliren tüberküloz çeşidi: Çenesinin altında yeni kapanmış bir sıraca yarası ki, dal gibi boynunun çıplak kalmasına sebep olmuş (R.N. Güntekin).

Patol. Sıraca çok eskiden beri bilinen bir hastalıktır. Tüberküloz basilinin keşfine kadar, bu basilden ileri gelen ve iyileşmeyen deri lenf düğümü lezyonları, başka mikroplardan ileri gelen enfeksiyonlarla karıştırılırdı. Sıraca her yaşta ve her iki cinste görülebilir. Bununla beraber kadınlarda ve iki ile on, on iki yaş arasındaki çocuklarda daha sıktır.

Tarih

Fransa ve İngiltere kralları, sıracayı mucizevî bir şekilde iyileştirme gücüne sahip kişiler olarak tanınırlardı. Fransa’da kral, özellikle takdis töreninden sonra sıracalılara dokunurdu. «Kral sana dokunuyor, Tanrı seni iyileştirsin» diyerek ellerini hastaların üzerine koyardı. Bu âdet önceleri XI. yy.da da vardı, krallığın sonuna kadar devam etti. Charles kendi takdis töreninde bu âdeti yeniden canlandırdı.

Bir cevap yazın