Sırçalı Medrese,Mimari Özellikleri

Sırçalı Medrese Hakkında Kısa Bilgi,Konya’da selçuklu dönemi medresesi.Selçuklu sultanı Gıyaseddin Keyhüsrev II devrinde emir Bedreddin Muslih tarafından yaptırıldı (1242).

Konya Sırçalı Medrese Mimari Özellikleri

Doğu yönde yer alan portalin bir yüzü geometrik ve bitkisel motiflerle süslüdür.

Basık kemerli bir kapıdan yine basık beşik tonozlu giriş eyvanına geçilir.

Eyvanın kuzeyinde Bedreddin Muslih’e ve yakınlarına ait türbe vardır.

Avluyu çeviren revakın büyük bir kısmı yıkılmış, yalnız giriş eyvanı önünde iki ayak kalmıştır. Bunlar mor, firuze ve siyah renkli mozaik çinilerle kaplıdır.

Avlunun batısında ortada bir eyvan, onun yanlarında iki kubbeli salon vardır.

Sivri beşik tonozlu olan bu eyvan, avludan üç basamak yüksektir. Eyvanın güneyinde mozaik kaplı mihrap yer alır. Eyvana bitişik kubbeli salonlar sadedir. Medrese 1955’te onarıldı.

Sırçalı Medrese 1954 yılında yeniden onarıma ve korumaya alınarak 1960 yılında Konya Müzesi’ne bağlı “Mezar Anıtları” seksiyonu olarak ziyarete açıldı.

1969 yılında Kültür Bakanlığı aslına uygun olarak Kültür Bakanlığı tarafından restore edildi.

1988-1990 yılları arasında yeniden restorasyona alınan ve teşhir tanzimi yapılarak yenilenen müzenin bahçesinde toprak altında olan Bizans Devrine ait katakomp da onarılarak ziyarete açıldı.

Sırçalı Medrese Mezar Anıtları Müzesi’nde çoğunluğu zaman içerisinde yok olan mezarlıklardan toplanan tarih ve sanat tarihi açısından değerli olan Selçuklu, Karamanoğlu ve Osmanlı Dönemlerine ait mezar taşları sergilenmektedir.

Bir cevap yazın