Solomon Adaları

Solomon Adaları Solomon Islands,Melanezya’da takımadalar, ortasından 8 derece güney enlemi geçer. Takımadalar en kuzeydeki Bougainville ve Buka adaları (Avustralya’nın vesayeti altında Yeni Gine’ye bağlıdır) dışında İngiliz himayesindedir.

— Salomon adaları himayesi, 29 785 km2; 308 000 nüf. Merkezi, Guadalkanal’ın kuzeydoğu kıyısında Honiara (vesayet altındaki bölge, 10 000 km2; 50 000 nüf.).

Britanya adaları himayesinin başlıca adaları kuzeybatıdan güneydoğuya doğru iki bütün halinde uzanır: Choiseul, İsabelle ve Malaita kuzeydoğu dizisini, Vella Lavelle, Yeni Georgia, Guadalkanal ve San Cristobal güneybatı dizisini meydana getirir.

Hepsi dağlık olan Guadalkanal’da (2 440 m yüksl.) bu adaların bazıları çok yeni ve hala faal yanardağlardır. Yağışlı, sıcak iklimi ve sıtma yüzünden sağlığa zararlı bir bölgedir. Adanın iç kısmı, girilmesi imkansız ormanlarla örtülüdür.

Favnayı timsahlar, az sayıda memeliler (domuzlar, vahşi köpekler, çok büyük fareler) ve çok sayıda kuş meydana getirir.

Halk melanezya ırkındandır; ama bazı adaların kıyılarında polinezya ırkının izleri görülür. Melanezyalılar fizik bakımından birbirinden farklıdırlar ve kırk ayrı lehçe konuşurlar.

Çok iyi denizcidirler ve bazıları hala, meşhur tek parçadan yontma pirogları yapar,geleneksel tarımla (yumrulular, muz v.b.) geçinirler. Avrupalıların özellikle isabelle ve Guadalkanal’da kurdukları büyük tarım işletmeleri işçi yokluğundan gelişemedi.

İhracat özellikle San Cristobal, Guadalkanal, Russel ve İsabelle adalarından toplanan hindistancevizi, koza ve keresteye dayanır.

Solomon Adaları Tarihi

1568’de İspanyol Mendana de Neira’nın bulduğu takımadalar iki yüzyıl boyunca unutuldu ve 1768’de Bougeinville tarafından tekrar bulundu; 1898’de Almanya ile İngiltere arasında bölüşülen Salomon adaları, Bougainville ve Buka dışında yavaş yavaş ingilizleşti.

1942 Başlangıcında Japonlar, Bougainville ve Choiseul’e adalarını ele geçirdiler, sonra fetihlerini güneye (özellikle Guadalkanal) doğru genişlettiler. Amerikalılar 1942-1943 kışı sırasındaki şiddetli muharebelerden sonra Guadalkanal’ı geri aldılar.

Takımada 1943 boyunca ve 1944 ocağına kadar «koyun sıçraması» denilen taktik uyarınca kurtarıldı. Bougainville adasına sıkışan Japonlar savaşın sonuna kadar direndiler.

Güzel sanatlar

Salomon adalarında ağaçtan, gerçekçi üslûpta, insanı ayakta veya otururken temsil eden ve mitolojik anlamı olmayan heykeller yapılır.

Beyaz ve kırmızıya boyanan gerçek saçlar takılan bu heykellerin büyük bir özellikleri yoktur. Buna karşılık, üzeri alçı ile kaplı ata kafataslarında, ağırbaşlı ve duygulu bir ifade sezilir. Kulübelerin direklerine ve pirogların pruvasına oyulan motifler için de aynı şey söylenebilir.

En ilgi çekici parçalar hayvan şekilleri (balık, uçan kuş) ve insan biçiminde çok büyük av borularıdır. Tahta vazoların çizgileri çok saftır. Mücevherler, deniz kabukları ve sedeften yapılmıştır.

Kapkap adı verilen ve zarif, beyaz bir diske tutturulmuş kabuklardan meydana gelen en güzel mücevher, düşman öldürenlere verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir