Spartacus Birliği

Spartakus birliği, I. Dünya Savaşı’nda Almanya’da Marksistler tarafından kurulan siyasi teşkilat. savaşın ilk günlerinde ortaya çıktı ve Sosyal Demokrat partisindeki küçük bir grubun çevresinde toplandı.

Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg’un önderliğindeki bu unsurlar, Sosyalist enternasyonalin (II. Enternasyonal) kararlarına rağmen, sınıf kavgasını terk etmeden ve milli savunmayı desteklemekten yana çıkan partinin siyasetini kabule yanaşmıyorlardı.

Spartacus Birliği Başlangıçta çok zayıf olan grup yavaş yavaş güçlendi ve Almanya’nın büyük şehirlerinde teşkilatlandı.

1916’daki ilk milli konferanstan sonra, ön çeleri Sosyal Demokrat parti içinde, 1917’den itibaren de sol kanadın eski partiden kopması sonucu doğan (Karl Kautsky, Georg Ledebourg. Hugo Haase) Bağımsız Sosyal Demokrat parti bünyesinde teşkilatlanmış bir bölük olarak faaliyet gösterdi Rosa Luxemburg ile Lenin arasındaki görüş ayrılıklarına rağmen, 1917 Rusya devrimi derin bir değişmeye yol açtı: grup.

Almanya’da proletarya diktatörlüğünü ve sosyalizmi yerleştirmek için kampanyaya girişti. Aralık 19J8’de, Spartakus birliği, Alman Komünist partisi haline dönüştü.

Alman işçi sınıfı arasında çok ufak bir azınlığın tuttuğu parti, ocak 1919’da, muhafazakar güçlerle, vaktinden önce, silahlı bir çatışmaya girişti; Rosa Luxemburg ve Kari Liebknecht öldürüldüler, bu da Almanya komünizmi için büyük bir darbe oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir