Streptomisin Nedir?

Streptomisin Nedir,(fr. streptomycine). Eczc. Sireptomyces griseus’un (asklı mantar) metabolizma ürünleri arasında yer alan antibiyotik.

Streptomisin, alkali nitelik taşıyan, glüsitli bir komplekstir. 2-10 Günlük streptomyces kültürlerinden organik eriticiler yardımıyle elde edilir. Kolibasilin üremesine engel olma derecesi ölçülerek titre edilir.

Streptomisin sülfat halinde veya daha az toksik olan dihidrostreptomisin sülfat halinde kullanılır. Kas içine şırınga dozu, büyüklerde, günde 0,025 – 0,1 gr’dır.

Streptomisin bakterilerin üremesini önler; bakteri öldürücü etkisi azdır. Gram negatif mikroorganizmaların çoğuna ve verem mikrobuna karşı etkilidir, fakat gram pozitif bakterilerin diğerlerine etkili değildir.

Gram negatif mikroplardan ileri gelen hastalıklarda (kolibasiloz, boğmaca v.b.) penisilinle beraber kullanılır. Fakat başlıca kullanılma alanı tüberküloz tedavisidir; tüberküloz tedavisinde de genellikle izoniazit ve P.A.S. ile birlikte kullanılır.

Mikroplarda streptomisine karşı direnç meydana gelmemesi için, tedavi çok dikkatle uygulanmalıdır; çünkü çok aralıklı ve çok zayıf dozlar mikroplarda direnç kazandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir