Striknin Nedir?

Striknin Nedir,(yun. strychnos, kargabüken’den fr. strychnine). Eczc. Formülü C21 H2N2O2 olan alkaloit; Pelletier ve Caventon tarafından, 1818’de kargabükende bulundu; alkaloit önce kireçle serbest hale getirilir, sonra alkol yardımıyla kargabükenden çıkarılır.

Striknin, loganiaceae familyasının birçok türünde tek başına veya brüsin ve igasürin ile karışmış olarak bulunur. Renksiz sekizyüzlü kristal halindedir ve çok acıdır.

Suda ve alkolde az, kloroformda daha çok çözünür, eterde çözünmez. Genellikle tuz (özellikle sülfat) halinde, günde 2 ile 5 mgr’lık dozlarda kullandır.

Tetanoza karşı kullanılan ilaçlar arasında en etkin olanıdır. îliği ve özellikle hareket sinirlerini uyarıcı etkisi yüzünden bazı paralizilerde kullanılır; düz kaslar üstündeki etkisinden dolayı hazım cihazı tembelliklerinde ve bu tembellikten ileri gelen olaylarda (iştahsızlık, kabızlık) etkili bir ilaçtır.

Striknin zehirlidir; vücuda birkaç santigram striknin girmesinden sonra, yarım saatten daha kısa bir zaman içinde aşağıdaki olaylar birbirini izler: baş dönmesi, adale sertliği, çenenin kilitlenmesi, sonra şiddetli tiremeler (en hafif bir ses veya en küçük bir temas karşısında şiddetli sarsıntılar), kesintili solunum, kalbin atışında intizamsızlık, bağırmalar, son bir çırpınma içinde ölüm; şuur son dakikaya kadar yerindedir.

Tavsiye edilen panzehirler şunlardır: kusturucular, kusturucudan sonra yüksek dozda tanen ve küçük dozlarda atropin sülfat şırınga etmek de denenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir